Słowniczek dla juniora front-endu.

Witaj w świecie frontendu.W programowaniu można wyodrębnić dwie główne gałęzie wyznaczające kierunki rozwoju przyszłego programisty. Jest to front-end i back-end.
W dużym uproszczeniu technologia frontendowa odpowiada za pobieranie danych od użytkownika i przekazanie ich do back endu. Ściślej mówiąc front-end zajmuje się wytwarzaniem oprogramowania od strony graficznej (znajdującej się po stronie użytkownika) – tzw. interfejsu.
Back-end natomiast to zbór technologii, które są uruchamiane po stronie serwera, obsługuje dane. Te z kolei są przetwarzane w systemie, zapisywane i następnie odczytywane w bazie danych.
W artykule skupimy się na podstawowych zagadnieniach i pojęciach związanych z technologią frontendową.
Ajax — umożliwiająca użytkownikom transport częściowych danych bez potrzeby przeładowania całej strony.
Angular – javascriptowy rozwijany przez Google’a, jest oparty o TypeScript (nadzbiór JavaScriptu). Zawiera koncepcje i wzorce do tworzenia aplikacji.
Api — interfejs programistyczny aplikacji.
Biblioteka — narzędzia wchodzące w skład frameworku, usprawniające pracę programisty.
Commit – znacznik komunikatu, który informuje o zmianach kodu wprowadzonych do repozytorium.
CSS – kaskadowe arkusze stylów, podobnie jak HTML służy do przedstawienia treści strony, pozwala zwizualizować treść. Za pomocą CSS możemy decydować m.in. o rozmiarze czcionki, jej kolorze i rodzaju. Określamy też marginesy, kolor tła, odstępy między wierszami oraz pozycję na stronie.
Budowa arkusza stylów:
selektor {właściwość: wartość}
Deployment - instalacja i uruchomienie aplikacji np. po stronie klienta
DOM — Obiektowy model dokumentu, prezentuje dokumenty XML i HTML w postaci modelu obiektowego niezależnie od języka programowania czy platformy. Łączy język programowania ze stroną internetową. Ma formę tzw. drzewa zawierającego znaczniki, atrybuty, tekst, na którym można wykonywać poszczególne operacje.
Framework - jest podstawą, szkieletem przy tworzeniu aplikacji, usprawniający pisanie kodu przez programistę.
GIT — system kontroli wersji kodu.
GITHUB — zdalne repozytorium, w którym programiści mogą dzielić się swoimi projektami tworzonymi w różnych technologiach.
HTML (5) – najprostszy, podstawowy szkielet, na którym oparta jest strona internetowa. Umieszczone w nim poszczególne tagi pozawalają na konkretne rozmieszczenie elementów na stronie. Możemy wyróżnić menu strony, tytułu, podtytułu, artykułu, sekcji pobocznej czy wreszcie stopki, która znajduje się na dole strony.
JavaScript/ES6 – język skryptowy, który powstał w 1995 r. Jest językiem typowo frontendowym. Natomiast EcmaScript (ES) to dokument mający na celu standaryzację tego języka. Obecnie najaktualniejszą wersją jest ES6, który powstał w 2015 r.
Kaskadowość — ustala pierwszeństwo. Jest to kolejność w oddziaływaniu stylów na te same elementy strony z różnych miejsc (źródeł na stronie). Style mogą występować w nagłówku lub są bezpośrednio w kodzie strony jako atrybut znacznika. Mogą być globalne dla całego dokumentu. Umieszczane są w osobnym pliku zewnętrznym, co pozwala na zachowanie większej czystości kodu.
Preprocesory LESS i SASS — rozszerzają CSS o nowe właściwości, funkcje i zmienne. Poprawiają przejrzystość i czytelność kodu.
React — popularna biblioteka wykorzystywana do tworzenia interfejsów graficznych stron internetowych lub aplikacji tworzonych za pomocą języka JavaScript. React umożliwia jednokierunkowy przepływ danych i budowanie aplikacji za pomocą komponentów. Został stworzony przez Facebook.
Selektor— część stylu poprzedzająca otwierający nawias klamrowy.
Tagi — znaczniki (patrz wyżej-> HTML (5)), które umieszcza się w nawiasach otwierających i zamykających:
< > < / >
header – nagłówek.
nav – menu (nawigacja strony).
article – zawiera zestaw elementów tworzących artykuł, czyli np. tytuł wraz z blokiem tekstu.
section– zawartość głównej części strony
aside – część strony, która jest uzupełnieniem głównej jej struktury.
footer – stopka, która zamyka stronę.
UX User (Experience) – dziedzina nauki, która skupia się na doświadczeniach użytkownika. Zbiór zasad potrzebnych do tworzenia aplikacji czy stron w sposób przyjazny i intuicyjny dla użytkownika.
Vue.js – framework do tworzenia interfejsu, skupiający się głównie na warstwie wyświetlania. Jest najnowszy spośród wszystkich tu wymienionych frameworków.