Nietypowy opis produktu - klocki Lego

Historia tych klocków rozpoczęła się w Danii i sięga roku 1947, kiedy to przedsiębiorstwo Lego zaczęło produkować pierwsze zabawki z plastiku. Już w 1949 roku powstały pierwsze klocki przypominające w kształcie cegiełki z wypustkami, które umożliwiały połączenie ze sobą pojedynczych sztuk w większe elementy.
Takie kombinacje pozwalały na tworzenie różnych mniej lub bardziej skomplikowanych budowli. Pomysł stopniowo odnosił sukces, aż w końcu twórcy postanowili w roku 1958 opatentować sposób łączenia tychże klocków.
Na początku lat 60. XX w. powstały pierwsze większe zestawy umożliwiające budowę większych konstrukcji. W 1975 r. stworzono pierwsze małe figurki tzw. ludziki Lego, które pojawiły się w zestawach. Od 1978 roku wspomniane ludziki miały ruchome elementy, mogły poruszać rękami i nogami. Dzięki temu produkt stał się jeszcze bardziej atrakcyjny. Figurki Lego pozostały w dokładnie takiej samej formie konstrukcyjnej do dziś.
Niewątpliwie klocki Lego zrewolucjonizowały świat i są jedną z najbardziej znanych i rozpoznawalnych rzeczy na świecie. Jednak zastanówmy się, czy są rzeczywiście produktem, który jest przeznaczony dla każdego?
Zastanówmy się przez chwilę nad ich wyglądem. Pojedynczy klocek stanowi malutki element, zatem już można stwierdzić, że nie jest to produkt przeznaczony dla absolutnie każdego. Dodatkowo klocki są kolorowe co zdecydowanie, może przykuć uwagę malucha, wzbudzić zainteresowanie, ale jednocześnie stanowić ogromne niebezpieczeństwo.
Wyobraźmy sobie sytuację, że nasze dziecko właśnie dostało w swoje ręce takie klocki i jakie mogą być tego konsekwencje? A mianowicie ryzyko, że dziecko najzwyczajniej w świecie może połknąć taki przedmiot, myśląc, że jest to np. cukierek. W konsekwencji może udławić się na śmierć. Zatem już widzimy, że nie jest to produkt przeznaczony dla najmłodszych.
A co ze starszymi dziećmi? Klocki są sprzedawane w formie zestawów. Często są to olbrzymie i bardzo rozbudowane warianty, które wymagają poświęcenia wielu godzin, aby złożyć daną budowlę. Niejednokrotnie może się to okazać na tyle skomplikowane dla dzieci, że nie będą w stanie sobie z tym poradzić same. A to może prowadzić do frustracji, a nawet początków nerwicy lub zwyczajnie zniechęcić do wielu innych zabaw, tym samym zabijając kreatywność u dziecka.
Zatem wnioski nasuwają się same, że klocki Lego są produktem idealnym dla już dorosłych ludzi. Wtedy już bez żadnego ryzyka można spędzać długie godziny, składając nawet najbardziej skomplikowane zestawy, naprawdę dobrze się przy tym bawiąc. Pamiętajmy jednak aby układać takie klocki pod nieobecność dzieci. Jeśli już nasze dzieci chcą koniecznie się nimi pobawić, to pamiętajmy, żeby pozwalać na to tylko w obecności osoby dorosłej. Nie można dzieciom zezwolić na samodzielną zabawę nimi, ponieważ jak widać, zdecydowanie nie są dla nich produktem bezpiecznym.